İHSANİDER

Ana Sayfa | ..... | Derneğimiz | İletişim Formu | İnsan Kaynakları | Kurucu Üyeler | Yönetim Kurulu | Tüzük | Anketler | Sitene Ekle | RSS

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EDEP VE HAYÂ

Kardeşlerim! Edep ve hayâ, insanları güzel davranışlara sevk eden ve kötü davranışlardan alıkoyan meziyetlerdir.

Kategori  Kategori : İbadet
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 307870
Tarih  Tarih : 26 Mart 2012 22:04

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

                                     

                                 Bismillâhirrahmânirrahîm

                   

                                   EDEP VE HAYÂ

 

       Kardeşlerim! Edep ve hayâ, insanları güzel davranışlara sevk eden ve kötü davranışlardan alıkoyan meziyetlerdir. İffet, zarafet, nezaket, adil ve insaflı davranma gibi güzel ahlakın tümünü ifade etmektedir. “Utanmıyorsan dilediğini yap”(4) hadisi şerifi hayânın kötülüklerden alıkoymada ne denli güçlü bir duygu olduğunu ortaya koymaktadır.

.      Edep ve hayâ insanı insan yapan iki güzel huydur. Hz. Osman (ra) efendimiz, bu özelliği sebebiyle Rasul-i Ekrem (sav) Efendimizin özel teveccühüne mahzar olmuştur. Hz. Osman (ra), yanına girdiğinde peygamberimiz (sav) toparlanmışlar. Bunu görenler, sebebini sorduğunda şöyle buyurmuştur: “Meleklerin bile hayâ ettiği bir kimseden benim hayâ etmemem doğru olmaz.”(1)       

       Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki: “Her dinin bir ahlakı vardır; İslam’ın ahlâkı da hayâdır.”(2) “Dört haslet peygamberlerin sünnetindendir. Hayâ, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek.”(3)

      Ebû Saîdi'l- Hudrî (ra) anlatıyor:  Rasülullah (sav) Efendimiz çadırdaki bakire kızdan daha çok hayâ sahibi idi. Hoşlanmadığı bir şey görmüşse biz bunu yüzünden hemen anlardık."(5) "Resûlullah (sav) buyurdular ki: "Edebsizlik ve çirkin söz girdiği şeyi çirkinleştirir. Hayâ ise girdiği şeyi güzelleştirir."(6)      

      Kardeşlerim! Sizlere Yüce kitabımız Kur’an’dan, edep ve hayâdan bahseden birkaç ayet meali okumak istiyorum: Lokman suresi 19 ayet: “Yürüyüşünde tabiî ol, sesini alçalt Unutma ki, seslerin en çirkini merkeplerin sesidir.” Nur suresi 27   28. ve 61. ayetler: “Ey iman edenler! Kendi evinizden başka evlere, geldiğinizi hissettirip (izin alıp) ev halkına selâm vermeden girmeyin...” “Eğer evde kimseyi bulamazsanız, size izin verilinceye kadar oraya girmeyin Eğer size, "Geri dönün!" denilirse, hemen dönün Çünkü bu, sizin için daha nezih bir davranıştır…” “…Evlere girdiğiniz zaman birbirinize, Allah katından mübarek ve hoş bir esenlik dileği olarak, selâm verin…” Mücadele suresi 11 ayet: “Ey iman edenler! Size "Meclislerde yer açın" denilince yer açın ki Allah da size genişlik versin Size "Kalkın" denilince de kalkın ki Allah sizden inananları ve kendilerine ilim verilenleri derecelerle yükseltsin…” İsra suresi 37 ayet: “Yeryüzünde böbürlenerek dolaşma Çünkü sen (ağırlık ve azametinle) ne yeri yarabilir, ne de dağlarla ululuk yarışına girebilirsin!"

     Hutbemi bir hadisi şerif mealiyle bitiriyorum:  

İbnu Mes'ud (ranh) anlatıyor: "Resûlullah (sav): "Allah'tan hakkıyla hayâ edin!" buyurdular. Biz: "Ey Allah'ın Resulü, elhamdülillah, biz Allah'tan hayâ ediyoruz" dedik. Ayrıca O, şu açıklamayı yaptı. “Kastettiğim bu (sizin anladığınız) değil. Allah'tan hakkıyla hayâ etmek, başı ve onun taşıdıklarını, karnı ve onun ihtiva ettiklerini muhafaza etmen; ölümü ve toprakta çürümeyi hatırlamandır. Kim ahireti dilerse, dünya hayatının (aldatıcı) süsünü terk etmeli, ahiret hayatını dünya hayatına tercih etmelidir. Kim bu söylediklerimi hakkıyla yaparsa, Allah'tan hakkıyla hayâ etmiş olur.”(7) İbadet ve teatimizle, edep ve hayamızla insanların örnek aldığı Allah’ın sevdiği ve razı olduğu  bir kul olmaya gayret edelim. Allah’ın selamı üzerinize olsun kardeşlerim.

           Hazırlayan: Metin yiğit İmam- hatip

                              Hacı Ali mah. C. Yüreğir

 

Kaynak: (1)(Müslim, Ahmed b. Hanbel) (2) (İbn Mâce, Zühd, 17; Muvatta, Hüsnü’l Hulk, 9) (3) (Tirmizi, Nikah, 1; Müsned, V/421) (4) (Buhari, Enbiya, 54; Edep 78) (5) (Buhârî, Edeb 77, Menâkıb 23; Müslim, Fedâilu'n-Nebi 67, (2.320). (6) (Tirmizî, Bir 47, (1975);İbnu Mâce, Zühd 17, (4185). (7) (Tirmizî Kıyamet 25), (2460)

 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

SON DAKİKA HABERLERİ


RSS Kaynağı | Yazar Girişi

© İMAM-HATİP LİSESİ MEZUNLARI KÜLTÜR DAYANIŞMA VE İNSANİ DEĞERLERİ YÜCELTME DERNEĞİ
 Telefon ve Fax:
                   

 e-mail :  iletisim@ihsanider.org.tr    /  www.ihsanider.org.tr@hotmail.com
Köşe Yazarı Yönetici Girişi     /   Köşe Yazarı Girişi

Adres:Ulu Cami Mah. Kızılay Cad. Taş Apt. No:163 K:1 D:1 Seyhan/ADANA
E-Postamız


Tasarım: ihsanider

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi