İHSANİDER

Ana Sayfa | ..... | Derneğimiz | İletişim Formu | İnsan Kaynakları | Kurucu Üyeler | Yönetim Kurulu | Tüzük | Anketler | Sitene Ekle | RSS

HABER ARA


Gelişmiş Arama

RAMAZAN AYI VE ORUÇ

Kim Ramazan ayının faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek, Ramazanı ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır.(Buhari)

Kategori  Kategori : İbadet
Yorumlar  Yorum Sayısı : 1
Okunma  Okunma : 222360
Tarih  Tarih : 06 Ağustos 2012 19:30

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

  Muhterem Kardeşlerim!  Peygamberimiz (sav): “Ramazan ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.”1 buyuruyor. Hadisi şeriften de açıkça anlaşıldığı gibi, Ramazan ayı düşmanımız olan şeytanın bağlandığı, cehennem kapılarının kapatılarak, cennet kapılarının ardına kadar açıldığı, böylece bütün mü’minlerin yollarının sadece ve sadece Allah rızasına programlandığı bir aydır.

         Ramazan öyle bir aydır ki, gecesiyle gündüzüyle her anı kıymetlidir. Bu ayı oruçla, teravihle, hatim ve mukabeleyle, dua ve niyazla geçiren, kısacası hakkını vererek ihya eden ebedî mutluluğun kapısını açar. Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyor ki: “Kim Ramazan ayının faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek, Ramazanı ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır.”2

      Ramazan Kur’an ve oruç ayıdır. Bakara suresinin 185. Ayetinde Allahu Teala şöyle buyuruyor: “(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin.”3

       Kardeşlerim! Vahiy meleği Cebrail (as), her yıl Ramazan ayında Sevgili Peygamberimiz (sav)’le bir araya gelir, karşılıklı olarak birbirlerine Kur’an okurlardı. Peygamberimiz (sav)’le Cebrail (as) efendilerimizin sünnetlerine uyarak, her Ramazanda camilerde ve evlerde Kur’an halkaları oluşturulmaktadır. Bizlerde bu halkalara dâhil olalım. Kur’an okumasını bilmiyorsak bile dinleyici olarak katılalım. En kısa zamanda da öğrenmeye çalışalım.

        Kardeşlerim! İmsakten iftara kadar yemekten içmekten uzak durarak ifa edilen oruç ibadetinden azami derecede istifade edebilmek için; tüm azalarımızla oruca iştirak etmeliyiz. Bunu başaramayanlar bu ibadet vesilesiyle vaat edilen nimetlere kavuşamazlar. Peygamberimiz (sav) “Nice oruç tutanlar vardır ki oruçtan onlara kalan sadece açlık ve susuzluktur”4 buyurarak bu gerçeği vurgulamıştır.

        Oruç, gösteriş ve riyanın en az karıştığı bir ibadettir. Çünkü kul, oruç tutarken Rabbi ile baş başadır. Nitekim Yüce Allah, bir hadisi kutside; “Oruç doğrudan doğruya benim için yapılmış ibadettir. Onun (sayısız) karşılığını da doğrudan doğruya ben vereceğim”5 buyurmaktadır.

        Ramazan, ihtiyaç sahiplerini görüp gözetme ve yardım etmenin zirveye ulaştığı bir aydır. Genellikle zekâtlar bu ayda dağıtılır. Çünkü bu ayda ifa edilen nafileler; farz gibi, farz ibadetler de 70 farzı eda etmiş gibi sevap kazandırırlar. Bu ayda bilerek bozulan oruca kefaret olarak 61 gün oruç tutmak gerektiği gibi, bilerek işlenen günahlara da Ramazan’a saygısızlık yapıldığı için kat kat azap vardır.

        Bu ayda verilen fitreler, oruçlarımızın kabulüne, ölümün şiddetinden ve kabir azabından kurtulmaya vesiledir. Fitrelerimizi verirken en güzel şekilde verelim. Kardeşlerim! Ramazan ayını elimizden geldiğince ihya edelim. Unutmayalım ki, bu aydan istifade edenler büyük ecirler kazanır. Gafletle geçirenler mahrum olur. İsyanla geçirenler ise kat kat azaba uğrarlar.

 

On bir aydır bekliyorduk, Yollarını gözlüyorduk,

Hasretiyle yanıyorduk, Çok şükür geldi kardeşim.

 

İhmal etme tut orucu, Kulun yaratana borcu,

Kokusu var burcu burcu, Kıymetini bil kardeşim.

 

İftarda sofra sererek, Fitreyle zekat vererek

Günahları eriterek, Bayramına er kardeşim.

 

Hazırlayan: Metin YİĞİT İmam – Hatip

                     Hacı Ali Mah. C. Yüreğir.

 

Kaynak: (1) Buhari, Savm, 5, 2, 227  (2)Buhari, İman, 37, 1, 14 (3) Bakara 2/185  (4) İbnMâce, Savm, 21, 1,539(5) Buhari, Savm, 2,226

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 1 yorum yazılmıştır.

Mustafa Çavuşoğlu [ 07 Ağustos 2012 12:19 ]

Çalışmalınızda başarılar diliyor Tebrik ediyorum.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

SON DAKİKA HABERLERİ


RSS Kaynağı | Yazar Girişi

© İMAM-HATİP LİSESİ MEZUNLARI KÜLTÜR DAYANIŞMA VE İNSANİ DEĞERLERİ YÜCELTME DERNEĞİ
 Telefon ve Fax:
                   

 e-mail :  iletisim@ihsanider.org.tr    /  www.ihsanider.org.tr@hotmail.com
Köşe Yazarı Yönetici Girişi     /   Köşe Yazarı Girişi

Adres:Ulu Cami Mah. Kızılay Cad. Taş Apt. No:163 K:1 D:1 Seyhan/ADANA
E-Postamız


Tasarım: ihsanider

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi